Geçkinli Şehit Anıtı

194
Görüntülenme

Geçkinli Şehit Anıtı, Geçkinli-Süloğlu yolunun Süloğlu çıkışında 500 m. kadar solunda, Geçkinliyi Yağılı Köyüne bağlayan yol kenarındadır. Köy orta malı olan höyüğün üzerindedir. Tapunun E 17, C 02 ve B paftasında kayıtlıdır.

Anıt höyüğün üzerinde, etrafı 50 cm. yüksekliğinde bir duvarla çevrilidir. Giriş kapısının iki tarafındaki sütunların üzerinde top mermileri ve ön cephede duvar köşelerindeki sütunların üzerinde de yine top gülleleri bulunmaktadır. Yan ve arka duvarların köşe ve ortalarında sütunlar vardır. Sütunların arası zincirle bağlanmış olup, Anıta taş döşenmiş bir yolla girilmektedir. Anıt kare prizma bir taban üzerinde mermer piramidal bir sütun halindedir.

Tarihsel Bilgi

Balkan Savaşında Geçkinli bölgesinde Bulgarların 1. Ordusuna bağlı iki tümenine karşı 3. Tümenimiz ile İzmit Redif Tümeni savaşmıştır. Özellikle Geçkinli Köyü çevresinde 9. Nizamiye Alayı ile 3. Sahra Topçu Alayının 2. ve 3. Bataryaları düşmanla kahramanca savaşmışlardır. 22 Ekim 1912’de düşman Yağcılı ve Domurcalı yönünde püskürtülüyor. 23 Ekim’de şafakla başlayan düşman saldırısı şiddetli karşı saldırımızla önleniyor. Düşman Geçkinli Köyünün kuzeyindeki höyüğü alma amacındadır. Burada kanlı çarpışmalar oluyor. Birliklerimiz burada pek çok şehit ve yaralı veriyorlar. Akşama doğru birliklerimiz Musulca-Hasköy hattına çekiliyor. İşte bu savaşlarda ölen askerlerimiz için bu şehitlik anıtı dikilmiştir.

Balkan Savaşının hemen bitiminde yapılan bu anıt 1935 yılında restore edilmiştir. İkinci defa restoresi de Edirne şehitleri ve Mezarlıkları Koruma Derneğince yapılmıştır.