Küçük Döllük Şehitlik Anıtı

184
Görüntülenme

Küçük Döllük Köyünde Edirne-Lalapaşa yolunun sol tarafında köy camisi bitişiğinde bir kuyunun üzerine, 1955 yılında Edirne Şehitlikleri ve Mezarlıkları Koruma Derneği tarafından yaptırılan görkemli bir Şehitlik Anıtıdır.

Anıt, piramit biçimi olup üzerinde top güllesini sembolize eden üç mermer küre ve bunların üzerinde de daha büyükçe dördüncü bir mermer küre vardır. Anıt kesme taştan yapılmıştır.

Anıtın Ön cephesinde şu kitabe vardır :

1912 – 1328 yılı Teşrinevvel (Ekim) ayında Kayapa’da düşmanla çarpışırken ağır yaralı olup Küçük Döllük Camiine yatırılan ilk gazi ve Şehit 19 er bu anıt altındaki kuyuya diri diri Bulgarlar tarafından atılarak şehit edildiler.

Balkan Savaşında 22 Ekim 1912’de Kayapa – Küçük Döllük yöresinde Bulgarlara çıkış saldırısında bulunan II. Tümenin yaralanan erlerini Küçük Döllük Camii’nde kurulan ilk sargı yerinde tedavi edilmekte idi. Kayapa’da Bulgarların kahpece pusuya düşürdükleri Bursa Çekirge Taburu, Küçük Döllük camiindeki diğer yaralıları alamadan Edirne yönünde çekilme zorunda kaldı. Küçük Döllük’ü alan Bulgarlar camide tedavi edilmekte olan yaralı 19 Türk askerini diri diri caminin yanındaki kuyuya atarak şehit etmişlerdir. Küçük Döllük Şehitlik anıtı bu şehitlerimizin anısına yapılmıştır.