Seyirci Rehberi

Ata sporumuz olan güreşin kalbinin attığı yerdir Kırkpınar. Ülkemizin bir çok yerinde yağlı güreş müsbakaları yapılmasına rağmen, hiçbiri Kırkpınar'ın yerini tutmamaktadır.

164
Görüntülenme

Edirne’de Kırkpınar

Haziran ayının son günlerinde, Edirne Sarayiçi’nde yapılan güreşler, eski ünlü cihan pehlivanlarının kabirlerinin ziyareti ile başlar. Güreşler çerçevesinde, Edirne belediyesi tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenir.
Bu dönem içerisinde il, turizm açısından yıl içerisindeki en hareketli günlerini yaşar.

Kırkpınar Güreşleri sayısına göre bir günde sonuçlanacak güreşlere saat 10:00’da başlanır. 2 ve 3 gün yapılacak güreşlere ilk gün saat 14:00’de başlanır. İkinci ve üçüncü gün güreşlerin başlangıç saatleri kule hakem heyeti tarafından ilan edilir. 2 ve 3 gün yapılan güreşlerde son müsabakalar hava kararmadan kesin olarak sonuçlandırılmak üzere gerekli tedbirler alınır ve güreşlerin zamanında bitirilmesi sağlanır. Özel durumlarda müsabaka saati kule başhakemliği ile organizasyon kurulu başkanlığının ilan ettiği saatte başlar.

Kırkpınar yağlı güreşleri izlemek için Edirne ili dışından gelecek olanların, Kırkpınar başlamadan bir kaç gün evvel Edirne’de olmaları, konaklayacakları yerleri önceden belirleyip rezervasyon yaptırmaları, güreşler için daha önceden biletlerini almaları, güreş severlerin müsabakaları rahat bir şekilde izlemelerini sağlayacaktır.