Osmanlı’nın AVM’leri: Çarşılar

Genelde cami yakınlarına inşa edilen çarşılar, halka alış-veriş imkanı sunarken, şehir dışından camileri ziyarete gelenlerin de uğrak yeri olmuş ve Edirne'ne ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlamışlardır.

113
Görüntülenme

Edirne İpek Yolu üzerinde olmadığı halde büyük kervan yolu üzerinde bulunması dolayısıyla hem artan ekonomi ve ticaret yoğunluğunu karşılamak, hem de cami ve imaretlere gelir sağlamak amacıyla kent içerisinde bir çok han, bedesten, kervansaray ve çarşılar yapılmıştır.

Kapalı çarşıların çoğu akar (irat) olarak Edirne’de yapılmıştır. Özellikle hem Edirne’de hem de Trakya’da bulunan camilere akar olarak yapılan kapalı çarşılardan günümüze ulaşanları Bedesten, Arasta ve Ali Paşa çarşılarıdır.

Kapalı çarşılar yapılış türlerine göre adlandırılmışlardır. Örneğin, Bedesten dolaplı olarak yapılmış ve değerli eşyalar dolaplarda korunmuştur. Arasta ise tek bir esnaf türüne göre yapılmış ve ayakkabıcı esnafı burada toplanmıştır. Ali Paşa Çarşısı’nın da aynı şekilde değerlendirildiği bilinir.

Bu çarşılardan halen Arasta, Kapalıçarşı ve Bedesten çalışır durumda olup, şehrin önemli turizm ve ekonomi merkezlerini oluşturmaktadır.