Şadırvan Çeşmeler

Bu tür çeşmelerin; abdest amacıyla kullanılan şadırvanları ile bir ilgisi olmamakla beraber adı halk tarafından verilmiştir. Aslında bir havuzla, ortasından su akıtılan lüleli bir taş direkten ibarettir.

191
Görüntülenme

İstanbul ve Anadolu’da bulunan bu çeşmelerden Trakya’da yalnızca 5 adet bulunmaktadır. Bunlardan biri Keşan’da Hersekzade Ahmet Paşa Camii yanındaki şadırvan çeşmesidir ki; bu alandaki örneklerinin en eskisi, en sadesi ve gösterişsiz olanıdır.

Tekirdağ ve Uzunköprü’de de örnekleri bulunmaktadır. Uzunköprü’deki şadırvan çeşmesi 1443’te yapılmıştır. Muradiye Cami avlusunda, otağ çadırlarını andıran, üst çatısı piramit biçiminde bir külahla örtülü çeşmedir. İlk yapıldığı dönem de suyu, padişah II. Murat’ın Malkoç yöresinden getirttiği su şebekesinden sağlanmaktaydı.Günümüzde ise kentin su şebekesinden sağlanmaktadır.

Şadırvanın sekizgen prizma şeklinde bir haznesi ve 8 adet musluğu vardır. Her musluğun önünde üstü ahşap beton oturma yerleri ve suların etrafa sıçramaması için derince bir yalak bulunur. Çatısı ilk yapıldığında sekiz ahşap direk üzerine oturtulmuştu. Yeniden yapıldığında sekiz demirli beton direk kullanılmıştır.