Selimiye ve Tadilatlar

Selimiye Camii'nde yapılan onarımlar, genelde yıldırım düşmesi sonucu oluşan yıkımlar nedeniyle yapılan tamiratlardır.

174
Görüntülenme

Selimiye Camii, yapıldığı tarihten günümüze kadar geçen süre zarfında bir çok defalar tamirat geçirmiştir. 1584 ve 1607 yıllarında doğu taraftaki minare, 1606 yılında batı taraftaki minare yıldırım nedeniyle hasar görünce, yıkılıp yeniden yapılmıştır.
Kıble yönündeki minarelerden mihrabın doğusunda olanı 1584 (H.992) senesinde yıldırım çarpması ile yıkılıp yeniden yapıldıktan sonra, 1614 (H.1023) senesinde bir gece kıble yönündeki minareye tekrar yıldırım çarpması sonucu yıkılmış ve ikinci defa yenilenmiştir. Mihrabın batısında ki minaresi, yıldırımdan yıkılmamış olsa da zarar görmüş olmasından dolayı yıkılıp yeniden yapılmış olduğu Enis-ül Müsamirin de yazılmaktadır.

1692 (H.1104) senesi ramazanının 11. günü akşam üzeri sularında iki minare üzerine inen yıldırım, Kandil yakmaya çalışan görevlilerden beşinin ölümüne sebep olmuştur.

1751 depreminde de yıkılan bâzı yerler, tamir edilmiştir. Cami, Abdülmecid döneminde (XIX. yüzyıl) baştan sona elden geçirilmiş, iç süslemeler İtalyanlar tarafından Barok tarzı süslenmiş, 1950 yılından itibaren de Barok tarzı süslemeler temizlenerek, caminin orijinal desenleri ortaya çıkarılmış ve aslına uygun olarak restore edilip bugünkü görünüme kavuşmuştur.